Vana Nedir ?

Vana gövde çeşitleri nelerdir ?

Dın normu vanalar malzeme çeşitlerine göre şu şekilde sıralanmaktadır

Bronz yapıda vanalar,

Karbon çelik vanalar,

Döküm demir vanaları

Döküm çelik vanalar,

Yumuşak demirin şekillendirilmesi ile oluşan (ductile iron) vanalardır.

Vana çeşitleri nelerdir ?

Vanaları birbirinden ayırt eden özellikleri açma ve kapama elemanının yapısal özelliğidir. Buna göre açma kapama elemanının çeşitleri aşağıda listelenmiştir ;

Kol Açma Kapama Mekanizması ; Örneğin açma kapama çizgileriyle kontrol mekanizmanısının hareket ettirilerek kontrol edilmesini sağlayan genellikle glob ve diyafram vanalardır. Akışkanın hızlıca ulaşmasını sağlamak için ani müdahale vanası olarakta bilinmektedir.

Çevirme Açma Kapama Mekanizması ; Vananın üzerinde bulunan çevirme aparatı ile akışkanlığın kontrol edilmesini sağlayan vana çeşididir. Bu vana çeşidine örnek vermek gerekirse kelebek ve küresel vana çeşitleri örnek gösterilebilir. Akışkanın miktarının operatör tarafından belirlendiği vana çeşitleridir.

Aktüatör Kontrol Mekanizması ; Aktüatör bir enerji yardımı ile akışkanın kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu enerji kaynağı olarak pnomatik, hidrolik ve elektrik olarak üretilir. Kimya ve petrol tesislerinde elektrik kaynaklı aktüatör sistemleri tercih edilmemektedir. Genellikle üretim proseslerinde insan enerjisine ihtiyaç duyulmayan otomasyonlarda tercih edilmektedir.

vana nedir ?
  • - Gemi taşımacılığı
  • - Gemi imalatı
  • - İklimlendirme sistemleri
  • - Tehlikeli kimya tesisleri
  • - Süt işleme tesisleri
  • - Yanıcı parlayan malzeme üretim alanları
  • - Gaz ve petrol depolama tesisleri

Diğer Makaleler

Jıs Vana Nedir? 26 Ekim 2022

Jıs Vana Nedir ?

Jıs vana genel olarak döküm malzemeden üretilmektedir. Yapısı itibari ile tepesinde bulunan açma, kapama aracıyla kontrol edilebilirliği sağlanmaktadır. Açma kapama aracı içerisinde bulunan mili istenilen açıda döndürebilmektedir.

Devamı...
Kelebek Vana Nedir 26 Ekim 2022

Kelebek Vana Nedir ?

Sanayi devrimiden bugüne kadar gelişen üretim teknolojileri içerisinde en önemli bağlantı ekipmanlarından biri kelebek vanadır. İsmini özel tasarımı ve disk ile milin hareket sisteminden almaktadır. Uçucu gazlar, sıvı ve bütün akışkanların hareketlerini kontrol etmek için kullanılan özel tasarımlı, kullanışlı bir vana türüdür.

Devamı...