Kelebek Vana Nasıl Çalışır

Kelebek Vana Nasıl Çalışır ?

Kelebek vana nasıl çalışır sorusunun cevabını tamamen özgün bir şekilde yazmaya çalışacağım. Kelebek vana, akışkanların akışını kontrol etmek için kullanılan bir vana türüdür. Kelebek vana, disk şeklindeki kapatma elemanından adını alır. Bu disk, vananın ortasından geçen bir şafta bağlıdır. Şaft, manuel veya otomatik bir tahrik ünitesi ile döndürülerek disk de döner. Disk, akış yönüne paralel olduğunda vana tamamen açık, akış yönüne dik olduğunda ise vana tamamen kapalı konumdadır. Diskin ara konumlarda durması ile de akışın debisi ayarlanabilir.

Kelebek vana nasıl çalışır sorusunun cevabını daha iyi anlamak için şu basit örneği düşünelim: Bir bahçe hortumunu açıp kapamak için kullanılan musluk, aslında bir çeşit kelebek vanadır. Musluğun ucunda bulunan kolu çevirdiğimizde, musluğun içindeki disk de döner. Disk, hortumdan gelen suyun yönüne paralel olduğunda su akar, dik olduğunda ise su kesilir. Diskin ara duraklarda bırakılması ile de suyun akış hızı değiştirilebilir.

Kelebek Vana Nasıl Çalışır

 

vana nedir ?
  • - Gemi taşımacılığı
  • - Gemi imalatı
  • - İklimlendirme sistemleri
  • - Tehlikeli kimya tesisleri
  • - Süt işleme tesisleri
  • - Yanıcı parlayan malzeme üretim alanları
  • - Gaz ve petrol depolama tesisleri

 

 

 

 

 

Diğer Makaleler

Jıs Vana Nedir? 26 Ekim 2022

Jıs Vana Nedir ?

Jıs vana genel olarak döküm malzemeden üretilmektedir. Yapısı itibari ile tepesinde bulunan açma, kapama aracıyla kontrol edilebilirliği sağlanmaktadır. Açma kapama aracı içerisinde bulunan mili istenilen açıda döndürebilmektedir.

Devamı...
Kelebek Vana Nedir 26 Ekim 2022

Kelebek Vana Nedir ?

Sanayi devrimiden bugüne kadar gelişen üretim teknolojileri içerisinde en önemli bağlantı ekipmanlarından biri kelebek vanadır. İsmini özel tasarımı ve disk ile milin hareket sisteminden almaktadır. Uçucu gazlar, sıvı ve bütün akışkanların hareketlerini kontrol etmek için kullanılan özel tasarımlı, kullanışlı bir vana türüdür.

Devamı...