Pistonlu Vana Nedir ?

Pistonlu Vana Nedir ?

pistonlu vana

Pistonlu vana nedir sorusuna cevap vermek için, öncelikle web arama sonuçlarından yararlanacağım. Pistonlu vana, içerisinde yer alan pistonun hareketiyle çalışan bir vana türüdür. Pistonlu vanalar, yüksek basınç ve sıcaklık değerlerine sahip sistemlerde kullanılır. Pistonlu vanalar, akışkanın geçiş yönüne paralel olarak hareket eder ve tamamen açık veya tamamen kapalı konumlarda durur. Pistonun hareketi, el çarkı, dişli kutusu, pnömatik veya elektrikli aktüatör gibi mekanizmalarla sağlanır.

Pistonlu vana, içerisinde yer alan pistonun hareketiyle çalışan bir vana türüdür. Pistonlu vanalar, yüksek basınç ve sıcaklık değerlerine sahip sistemlerde kullanılır. Pistonlu vanalar, akışkanın geçiş yönüne paralel olarak hareket eder ve tamamen açık veya tamamen kapalı konumlarda durur.

Pistonlu vananın yapısını inceleyelim. Pistonlu vanada, boru hattının iç çapına eşit bir deliği olan bir piston bulunur. Piston, bir mil ile bağlı olduğu mekanizma tarafından ileri veya geri itilir. Böylece piston, boru hattının içindeki akışkanın geçişini açar veya kapatır.

Pistonlu vananın çalışma prensibini görelim. Pistonlu vanada, mekanizma el çarkı ile çalıştırılır. El çarkı döndürüldüğünde, mil üzerindeki dişli sistemi harekete geçirir. Dişli sistemi, pistonu ileri veya geri iten bir vida ile bağlıdır. Vida döndürüldüğünde, piston da hareket eder.

 

vana nedir ?
  • - Gemi taşımacılığı
  • - Gemi imalatı
  • - İklimlendirme sistemleri
  • - Tehlikeli kimya tesisleri
  • - Süt işleme tesisleri
  • - Yanıcı parlayan malzeme üretim alanları
  • - Gaz ve petrol depolama tesisleri

 

 

 

 

Diğer Makaleler

Jıs Vana Nedir? 26 Ekim 2022

Jıs Vana Nedir ?

Jıs vana genel olarak döküm malzemeden üretilmektedir. Yapısı itibari ile tepesinde bulunan açma, kapama aracıyla kontrol edilebilirliği sağlanmaktadır. Açma kapama aracı içerisinde bulunan mili istenilen açıda döndürebilmektedir.

Devamı...
Kelebek Vana Nedir 26 Ekim 2022

Kelebek Vana Nedir ?

Sanayi devrimiden bugüne kadar gelişen üretim teknolojileri içerisinde en önemli bağlantı ekipmanlarından biri kelebek vanadır. İsmini özel tasarımı ve disk ile milin hareket sisteminden almaktadır. Uçucu gazlar, sıvı ve bütün akışkanların hareketlerini kontrol etmek için kullanılan özel tasarımlı, kullanışlı bir vana türüdür.

Devamı...